Yabancı Dil Eğitimimiz

Erken yaşta yabancı dil eğitimi, dilbilimcilerin ve araştırmacıların da vurguladığı üzere önemli bir süreçtir. Doğru koşullar sağlandığında, uygun materyaller ve eğitim modeli kullanıldığında çocukların yeni bir dile karşı merakları artacak ve hiç şüphesiz öğrenme yolculuklarına pozitif bir deneyim ile başlayacaklardır.
Küçük Şeyler Anaokulları’nda her bir çocuğun öğrenme stili ve bireysel farklılığı önemsenmektedir. Eğitim programı içinde kullanılan materyaller ve yayınlar özenle seçilmektedir. Küçük Şeyler Anaokulları’nda eş zamanlı eğitim programı uygulanmaktadır. Okul öncesi öğretmeni ve İngilizce öğretmeni ortak öğrenme standartlarını hedefleyerek eğitim dönemini planlar, uygular ve süreci birlikte değerlendirir. Türkçe programdaki proje başlığı da öykü temelli program modeline entegre edilerek, çocukların genel akıştan kopmadan, yeni bir dil kazanımı sağlanmış olur.
Hedeflerimiz
– Çocukları “yabancı” değil “yeni” bir dil ile tanıştırmak
– İngilizce ’ye dair pozitif bir tutum geliştirmelerini sağlamak
– Yeni bir dilin kazanımını uzun süreli ve kalıcı kılmak
– Bu süreçte tüm duyuların aktif olarak kullanılmasını sağlamak
ve çocuklarımızın aynı zamanda birer dünya insanı olarak yetişmesine katkıda bulunmaktır.

Yöntem ve Tekniklerimiz 
Literature Based Curriculum- Öykü Temelli Öğrenme Metodu ile:
– Dünya çapında kabul görmüş, klasikleşmiş ve ödül almış, çocukların yaş- gelişim düzeylerine uygun, hem görsel hem de içerik yönünden en yüksek standartlara sahip İngilizce öykü kitapları kullanılır.
– Bu kitaplardan bir tanesi seçilerek o ay içindeki eğitim programına yön verilir.
– Hikâyedeki görseller, metinler ve kahramanlar bizim araçlarımızdır.
– Çocuklarımızın kültürel farklılıklara da duyarlılık geliştirmesi, bir dünya insanı olması yönünde önemli adımlardan biridir. Her ay farklı bir ülke yine seçilen hikaye ve proje başlığı örüntüsü içerisinde, o ülkenin en belirgin özellikleri çerçevesinde çocuklarımıza, oyun, okula davet edilen konuk, ziyaret, poster, kısa film, şarkı ve mutfak etkinlikleri ile ele alınır.
– İngilizce eğitim programı yalnızca Küçük Şeyler Anaokulları’na özgü olup, kendi okullarımız için özel olarak hazırlanan eşsiz bir programdır

Kaynaklarımız
Yaş gruplarına göre belirlenmiş İngilizce hikâye ve masal kitapları, şarkılar, tekerlemeler ve eğitim teknolojisi araçları programımızda kullanılan başlıca kaynaklar arasındadır. Küçük Şeyler Anaokullarında çocuklarımız, dünya çocukları ile aynı kitapları tanır ve etkinliklere keyifle dahil olur.
Bu kitaplara örnek olarak; sevimli bir tırtılın kelebeğe dönüş hikayesini anlatan “Very Hungry Caterpillar”, ormanda bir ayıcık ailesi karşılaşan Goldilock’ın onlarla arkadaş olma hikayesini anlatan “Goldilocks and three Bears” ve rengiyle arkadaşlarından ayrışan sempatik bir filin kendi adını alan “Elmer” vb. verilebilir.

whatsapp İle İletişim

Mesaj Atın

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this